Вирушаючи за новими рослинами для своєї ділянки, насамперед усвідомте для себе, що продаж у серпні саджанців плодово-ягідних культур з листям та відкритою кореневою системою неприпустимий.
Це порушення технології. Серйозні фірми та досвідчені садівники-аматори якщо і продають у цей час саджанці, то лише у контейнерах. Вони готуються до таких виставок-ярмарків заздалегідь, вирощуючи саджанці безпосередньо у ємності. Справжній контейнер відразу видно: саджанець якщо й виймається, то разом із усією землею, оскільки коренева система щільно обплітає земляну грудку. Втім, якщо вам доводилося пересаджувати кімнатні квіти, ви знаєте, як виглядає земляна грудка в рослини, вирощеної безпосередньо в горщику.
За кордоном широко використовується вирощування саджанців у контейнерах – від плодово-ягідних та декоративних культур до високорослих дерев. За технологією рослини висаджуються у контейнери за 3-12 місяців до реалізації. У контейнерах саджанці вирушають і до будь-якої точки землі. При постійному вирощуванні у контейнерах високорослі види рослин пускають коріння по колу. Після пересадки така орієнтація коренів зберігається. У рослин буває досить поганий зв'язок із землею, дерево може впасти.
Тому існує певна технологія вирощування високорослих саджанців рекомендації раннього висадження їх на постійне місце (тобто у молодому віці). З контейнера саджанець повинен пересідати на постійне місце у червні-липні, поки він не закінчив вегетацію. Тоді зростання не припиняється і після пересадки, до осені саджанець зростає на 0,7-1 м. Якщо пересадити пізніше (серпень-вересень), зростання відновиться тільки на наступний рік.
Яблуні чи груші, вирощені у контейнерах, у перший рік навіть саджанцями назвати не можна. Це, швидше, 4-5 місячна сортова розсада, і вона приживається лише за дотримання технології вирощування: правильного вибору підщепи, термінів та умов стратифікації щеплень, складу ґрунту, загартування перед реалізацією тощо. Але навіть вирощені за всіма правилами контейнерні саджанці нерідко вимерзають у першу зиму, особливо при пізній посадці. Щоб їх зберегти, необхідно щорічно мульчувати на зиму стеблами малини, лапником, гілками тощо. доти, доки не зміцніють.
На замітку!
Вибирайте рослини з листям, розташованим по всій втечі. І листя, і пагони повинні мати свіжий зелений колір.
Слабо забарвлене листя вказує на нестачу елементів живлення або на наявність захворювань. Зрозуміло, на рослинах не повинно бути шкідливих комах. Ком землі в контейнері повинен бути пронизаний корінням, але в той же час коріння не повинно вилазити з ємності зверху або закручуватися джгутом у нижній частині горщика або контейнера іншого виду. Це означає, що рослини надто довго перебували в тісній ємності, тому вони будуть приживатися погано. Земля в контейнері має бути вологою, без бур'янів та моху.
Перед посадкою опустіть коріння з грудкою землі на пару хвилин у воду, це покращить приживлюваність рослини.
Наша довідка.
Відповідно до галузевого стандарту, саджанці плодових культур із закритою кореневою системою (ГОСТ 100112-94) повинні бути не підсохлими, при реалізації у вегетуючому стані - із зеленим листям, не пошкоджені шкідниками та не уражені хворобами, з вертикальним стволом. Висота контейнера, як правило, поліетиленового, 25-30 см, діаметр не менше 14 см.
Висота саджанців яблуні та груші першого сорту - не менше 60 см,
Висота саджанців другого сорту та сливи - 40 см,
Вишні та черешні відповідно 70 і 50 см.
Рослини повинні мати етикетки з назвою сорту та сертифікат якості.